wtorek, 5 kwietnia 2011
Jak wybrać odpowiedni dla siebie rower?
Autorem artykułu jest Tom_wu
Jak wybrać odpowiedni dla siebie rower?
Zbliża się wiosna i z pewnością wiele osób tęskni za spędzaniem aktywnie wolnego czasu. W Polsce bardzo popularną formą rekreacji jest jazda na rowerze. Według różnych statystyk w kraju mamy bardzo dużo "rowerów na głowę mieszkańca". Produkujemy tez całkiem dużo jednośladów. Pytanie - czy nie jest to tylko złudzenie oparte na statystyce, że tak aktywnie spędzamy czas i mamy mnóstwo wspaniałych rower.
Okazuje się, że znaczna ilość rowerów jakie mamy to stare, wysłużone składaki pamiętające czasy PRLu. Zaraz po nich wiele jest najtańszych rowerów górskich, zakupionych dla dzieci w osiedlowym supermarkecie. Ich żywotność jest niewielka z racji słabego wykonania i charakteru użytkowania. Jeśli odjąć te dwie grupy rowerów to okaże się, że przeciętny dorosły ma ułamek roweru. Co gorsza wiele osób po 40tym roku życia z roweru już nie korzysta. Osoby te narzekają na brak czasu na aktywny wypoczynek oraz ogólne nienajlepsze samopoczucie. Jedno z drugiego rzecz jasna wynika. Coraz mniej czasu poświęcamy zdrowiu a więc gorzej się czujemy. Coraz ciężej nam się zmusić do aktywności a przez to coraz rzadziej z niej korzystamy.
Pewnym usprawiedliwieniem dla osób starszego pokolenia może być to, że ich stare, nienajlepiej utrzymane rowery nie są idealnymi pojazdami do rekreacji. Małe, niewygodne składaki lub duże, ciężkie rowery holenderskie są często nieodpowiednie dla starszych rowerzystów. Potrafią nadwyrężyć kręgosłup i mięśnie grzbietu. Rzadko ćwiczone partie mięśni bolą potem jeszcze kilka dni po wycieczce.
Dlatego tak istotny jest dobór rozmiaru ramy roweru, na którym jeździmy. Rama nie może być za mała - nie tylko za niska ale także i krótka. Powoduje to nienaturalną pozycję, męczy i nadwyręża mięśnie grzbietu i barków. Za duża rama nie jest lepsza. Nadmiernie rozciągnięcie się obciąża stawy a przy tym jest to dość niebezpieczne, bo nad za dużym rowerem trudno zapanować podczas wsiadania i zsiadania. Trzeba pamiętać też, że kości osób w wieku 60+ są słabsze, bardziej kruche i narażone na pęknięcia. Wspomniec trzeba też o osteoporozie, na którą wiele osób cierpi w tym wieku.
Przy wyborze ramy trzeba kierować się zaleceniami producentów. Każda firma załącza do informacji o rozmiarach produkowanych ram instrukcję, dla jakiego przedziału wzrostu są one odpowiednie. Można to także - najlepiej w towarzystwie dobrego sprzedawcy - stwierdzić samemu. Przekrok ramy, przy ramie męskiej, powinien wynośić około 6 cm. Sylwetka na rowerze powinna być naturalna, zrelaksowana, bez niepotrzebnego sięgania daleko do kierownicy. Należy zwracać uwagę na linię kręgosłupa. Rama, na której się garbimy nie będzie się nadawała. Dopiero w drugiej kolejności zajmujemy się regulacją wysokości - tę zawsze można poprawić (w granicach regulacji ramy i siodełka). Przy rowerach składanych, z reguły krótkich, może pojawić się problem z zawadzaniem podczas skrętu o kierownicę. Należy tego unikać i rowerów skłądanych nie polecać osobom o wysokim wzroście.
---
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz